Gümrükte 10 Alman Çoban Köpeği Krizi!

Edinilen belgelere göre, İstanbul’da yaşayan Iraklı iş insanı İbrahim Firas, Slovakya’da bulunan ve ‘Alman Kurdu’ olarak da anılan 10 Alman çoban köpeğinin taşınması için arayışa girdi. Canlı hayvan taşımacılığı yapan bir şirket ile anlaşan Firas’ın köpekleri Slovakya’dan Romanya’ya getirildi. Köpekler bu ülkeden, taşımacılığı yapacak olan Ukraynalı Vladyslav Nazaruk’a teslim edildi. Şoför Nazaruk, Bulgaristan üzerinden Edirne’ye gelmek üzere yola çıktı.

‘HAMZABEYLİ’DEN GEÇİN’

Geçen 9 Aralık günü, Kapıkule Sınır Kapısı’na Nazaruk’un şoförlüğünü yaptığı araç yanaştı. Nazaruk’un yanında arkadaşı Vitalii Drapak da bulunuyordu. Pasaportlarını görevlilere sunan ikili, araçta bulunan 10 Alman çoban köpeğinin de pasaportunun olduğunu söyledi. Gümrük görevlileri, canlı hayvanlarda Hamzabeyli Gümrük Kapısından geçebileceklerini ifade etti.

KÖPEKLERE EL KONULDU

İkili bu kez Hamzabeyli’ye yöneldi. Kapıdan giriş yapan ikili, araçta Alman çoban köpeğinin olduğu bilgisini görevlilere iletti. Gümrük görevlileri, köpeklerin ‘kaçak mal’ olduğunu belirterek ikilinin ifadesini aldı. Görevliler, köpeklere el koydu Nazaruk ve arkadaşını ise deport etti.

‘NARKOTİK KÖPEĞİ YAPALIM’

Hamzabeyli Gümrük Müdürlüğü, köpeklerin tasfiyesini istedi. Savcılık ‘tasfiye’ talebini yerinde buldu. Soruşturma kapsamında savcılık, köpeklerin Ticaret Bakanlığı’na devri için sulh ceza hakimliğine talepte bulundu. Mahkemenin de karar vermesi ile birlikte Firas’a ait Alman çoban köpekleri, narkotik köpeği olarak değerlendirmek için eğitime alınacak.

KÖPEKLERİN PASAPORTLARI VAR

Köpeklere el konulması üzerine İstanbul’dan Edirne’ye giden İbrahim Firas ise, “Bu köpeklerin sahibi benim. Hepsinin de ayrı ayrı pasaportu var. Normal birer insan gibi seyahat edebilirler bu pasaportla. Köpeklerde ayrıca çipleri var. Çipler okutulduğunda köpeklere ait tüm bilgilere de ortaya çıkar” diyerek kararın iptal edilmesi için sulh ceza hakimliğine başvurdu.

‘KARAR, HER YÖNÜ İLE HATALI’

Köpeklerin sahibi Firas’ın avukatı Hande Bakır ise “Hukuki açıdan, neresinden tutsak elimizde kalan bir karar ve dosya var önümüzde. Karar usul ve yasaya aykırı. Bu köpekler sahipli. Düşünün pasaportu olan bir çocuğunuz var ama gümrükte el konuluyor bu çocuğa. Bu köpekler 3 Avrupa ülkesinden geçmiş. Bir sorun olsa oradan çıkışlarına izin verilmezdi. Müvekkilim, köpeklerini çok seviyor. Günlerdir bu iş için Edirne’de. ‘Gerekirse parasını vereyim köpeklerimi bana satsınlar’ diyor. Sulh ceza hakimliğinin, hatadan dönülmesine imkân verecek bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.
Hayvan hakları hukuku uzmanı Av. Yasemin Babayiğit, pasaportu bulunan ve çip takılı sahipli hayvanlara el konulamayacağına vurgu yaptı. Anılan köpekleri Edirne’de belediye barınağına teslim edilmiş olabileceğine işaret eden Av. Babayiğit, belli cins hayvanların el altında satıldığına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x